• BIST 116.710
 • Altın 162,768
 • Dolar 3,7936
 • Euro 4,7104
 • Adana 16 °C
 • Ankara 5 °C
 • Amasya 7 °C
 • Antalya 16 °C
 • Bolu 8 °C
 • Çorum 7 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Giresun 14 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Kastamonu 8 °C

Açılan Sandık %100 Seçim 1 Kasım Sonuçları

Açılan Sandık %100 Seçim 1 Kasım Sonuçları
Açılan Sandık %100 Seçim 1 Kasım Sonuçları

Hazırladığımız seçim sayfasında siyasi partilerin aldıkları oyların il il, ilçe ilçe ve Türkiye genelinde oy dağılımları özel grafiklerle gösteriliyor. Seçim sonuçlarına göre hangi partinin meclise kaç milletvekili soktuğu, hangi adayların meclise giremediği de detaylı olarak anlatılıyor. Yukarıdaki linke tıklayaram seçim özel sayfamıza ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE GENELİ AÇILAN SANDIK ORANI : % 99

PARTİ:    OY:           ORAN:    VEKİL:

AK Parti  23.215.000    % 49,34    316
CHP       11.970.529    % 25,44    134
MHP        5.629.933    % 11,97    41
HDP         4.990.670    % 10,61    59
Saadet        316.490    % 0,67       0
BBP            260.400    % 0,55       0
Vatan P.      116.298    % 0,25       0
HAK-PAR    108.549    % 0,23       0
HKP             84.128    % 0,18        0
DP               68.233    % 0,15        0
Komünist P.  53.771    % 0,11

SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE MİLLETVEKİLİ SAYILARI

1 Kasım seçim sonuçlarına göre partilerin meclise sokmayı başardıkları milletvekilleri sayıları aşağıdaki gibidir;

AK Parti: 316
CHP:      134
HDP:      59
MHP:      41

AK Parti'nin oy rekoru kırdığı şehirler

1 Kasım seçimlerinde bazı illerde AK Parti çok yüksek oy oranına ulaştı.

Rize yüzde 75, Konya yüzde 74, Kahramanmaraş yüzde 71, Aksaray yüzde 71, Düzce yüzde 70, Malatya yüzde 69, Erzurum yüzde 69, Sivas yüzde 68

AK Parti Genel Merkezi önünde coşku

AK Parti Genel Merkezinin önünde toplanan Ankaralı AK Parti severler, 1 Kasım seçim sonuçlarını coşku ile kutladı.

ak parti

AK Parti Genel Merkezi önünde alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından toplanmaya başlayan kalabalık, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının ardından büyük coşku yaşadı. Genç, yaşlı çok sayıda partilinin toplandığı AK Parti Genel Merkezi önünde çalınan seçim şarkıları ile coşku katlandı.

Numan Kurtulmuş: "Sandıklar patladı"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “1 Kasım’da sandıklar patladı. AK Parti kurulduğu günden bu yanan en yüksek oyu aldı. Ancak bize oy verenlerin dışında oy vermeyenler de var. Asla şımarmadan ve kibre kapılmadan 78 milyon vatandaşımızın hizmetkarı olacağız” dedi.

Devlet Bahçeli’nin kalesi düştü

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, memleketi Osmaniye’de kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 34,2 oy aldı. Bahçeli, memleketinde yüzde 6,9 oy kaybı yaşayarak büyük bir şok yaşadı. Bu sonuçlara göre MHP kalesinde 2 milletvekili çıkarabildi.

Selahattin Demirtaş’ı hüsrana uğratan 5 il

Seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre HDP kalelerinde düşüş yaşadı.

Seçime 54.084.545 seçmen katıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre HDP kalelerinde düşüş yaşadı.

5 İLDE HDP’YE SOĞUK DUŞ

Muş: Yüzde 56, 4 (Oy kaybı eksi 24)

Bingöl: Yüzde 28,1(Oy kaybı eksi 15)

Van: Yüzde 64,5 (Oy kaybı eksi 13)

Ağrı: Yüzde 44 (Oy kaybı eksi 12)

Kars: Yüzde 34, 4(Oy kaybı eksi 12)

CHP’nin kalesi Eskişehir düştü

CHP’nin kalesi olarak görünen Eskişehir 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'ye geçti.

Seçim yeri Eskişehir olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve beraberindeki heyeti AK Parti Eskişehir İl Teşkilatında partililer coşkuyla karşıladı.

Seçim sonuçları AK Parti’nin yüzünü güldürdü

1 Kasım Genel Seçimleri’nin ilk sonuçları, AK Parti İstanbul İl Bakanlığı’nda toplanmaya başlayan partililer tarafından sevinçle karşılandı.

1 Kasım Genel Seçimleri sonuçları AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda kurulan dev ekrandan partililer tarafından an be an takip edildi. İllerden gelen ilk sonuçlarla sevinen partililer, alkışlayarak birbirlerini tebrik etti. İlk sonuçları memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen partililer, "Sonuçlar gayet iyi, inşallah böyle gider, daha da artar. Çok heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül'ün sandığından AK Parti 1. parti çıktı
 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oyunu kullandığı Beykoz Çubuklu İlkokulu'ndaki 1137 No'lu sandıktan AK Parti birinci çıktı.

Toplam 387 seçmenin bulunduğu ve 341 oyun kullanıldığı sandıkta oy dağılımı şöyle:

AK Parti: 213

CHP: 72

MHP: 31

HDP: 7

Diğerleri: 16

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1 Kasım Seçimleri tweeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, demokrasi yolunda aldığı mesafeyi bugünkü seçimde bir kez daha perçinleyecek" dedi.

1 Kasım seçimlerinde kaç kişi oy kullandı?

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan genel seçimlerde 54 milyon kişinin oy kullanması bekleniyordu. Fakat kaç kişinin sandığa gittiği henüz YSK'nın resmi açıklamasından sonra belli olacak.

PARTİ LİDERLERİ NEREDE OY KULLANDI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Saffet Çebi Ortaokulu'nda oyunu kullandı.

1 kasım seçimleri

Erdoğan ardındanyaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bugün yaklaşık 54 milyon vatandaşımız seçmen sandıklarına gidiyor. Ve bu seçim 7 Haziran seçiminden sonra sandıklardan istikrar çıkmayınca, sandıklardan rahat oluşacak bir hükümet çıkmayınca böyle bir seçime gitme zarureti doğdu. Bugün yapılacak olan seçim inanıyorum ki; istikrarın milletimiz için, ülkemiz için ne kadar hayırlı olduğu ortadaydı. Bugün vatandaşlarımız bunun tercihini yapacaktır." dedi

AK Parti genel başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, oyunu memleketi ve seçim bölgesi Konya'da kullandı. Davutoğlu; 'Türkiye Cumhuriyeti devleti artık dünyanın demokratik sistemle idare edilen ve demokrasiyle kalkınmayı aynı anda gerçekleştirebilen öncü ülkelerinden birisidir. Türkiye bu çabalarını önümüzdeki dönemde, 100'üncü yıla girerken kararlılıkla sürdürecektir." dedi

MHP lideri Devlet Bahçeli, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Anıttepe Ortaokulu'ndaki 1310 numaralı sandıkta oy kullandı. Bahçeli, şöyle dedi: "26'ncı Dönem Milletvekilleri Genel Seçimleri için bugün milletimizin yüksek katılımıyla bir seçimin gerçekleştirilmesini temenni ediyorum. Milletimize, siyasi partilerimize ve onun adaylarına hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. İnşallah, bu seçim milletimizin geleceği açısından bir dönüm noktası olur diye düşünüyorum." 

CHP lideri Kılıçdaroğlu Ankara Çankaya İlçesi'ndeki Çukurambar Arjantin İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Sonrasında yaptığı açıklamada; "Bu seçimler, demokrasimiz, Cumhuriyetimiz, çocuklarımız, geleceğimiz için çok önemli seçimler. Geldik oyumuzu kullandık hayırlı uğurlu olsun. Bu ülke hepimizin ülkesi ve bu ülkede hepimiz barış huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimden gelirse gelsin teröre karşı olduğumuzu amacı ne olursa karşı olduğumuzu her ortamda dile getirdik." dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sultanbeyli Mevlana Ortaokulu'nda oyunu kullandı. Demirtaş; "Bugün Türkiye önemli bir seçim gerçekleştiriyor. Umut ediyorum ki, bugün yapılacak seçimlerde ortaya çıkacak siyasi sonuçlar, bütün ülke açısında, herkes açısından en hayırlı sonuç olacaktır" dedi

1 KASIM SEÇİM SONUÇLARI ANKETLERİNİ KİM DAHA İYİ BİLDİ?

Çeşitli anket şirketleri 1 Kasım seçimlerine dair çeşitli anketler yayınlandı.  İşte Ekim ayı boyunca anket yapan şirketler ve tahmini seçim sonuçları;

1 kasım seçim sonuçları anketleri

(Grafik Wikipedia’dan alınmıştır)

Oyları fotoğraf çeken 8 kişi hakkında adli işlem

Isparta’da kullandıkları oyları fotoğraflayan 8 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre, oy vermenin son bulduğu Isparta’da sandık müşahitleri, il merkezinde 6 Senirkent ilçesinde 2 kişinin kullandıkları oyları fotoğrafladığını fark edip durumu polise bildirdi. Bu kişilerin kullandıkları oyları fotoğrafladığını belirleyen polis haklarında tutanak hazırladı ve işlem başlattı.

Öte yandan, çeşitli suçlardan aranan 8 şüpheli de, sandık görevlilerinin bildirmesi üzerine oy verdikten sonra gözaltına alındı. Emniyet ekipleri mükerrer oy kullandığı tespit edilen bir kişinin de yakalanması için çalışma başlattı.

Kaynak: Akşam
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Burada yapılan yorumlar, yorum yapan kişilerin kendi görüşleridir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haberler Webte | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim